JERZY SKOLIMOWSKI - malarstwo

27 września - 11 października 2009 r.

Jerzy Skolimowski - reżyser, scenarzysta, aktor, poeta, malarz.

Ukończył etnografię na Uniwersytecie Warszawskim oraz reżyserię w łódzkiej szkole filmowej. Opublikował kilka opowiadań, dwa tomiki poezji i sztuki teatralne. Jest twórcą kilkunastu filmów, scenariuszy, m.in. współtwórcą scenariusza do filmu "Nóż w wodzie". W 1967 roku zdobył międzynarodowy rozgłos, otrzymując Złotego Niedźwiedzia za reżyserię filmu "Start" na festiwalu filmowym w Berlinie. W 1970 wyemigrowal z Polski. Jego najbardziej znane, nagradzane filmy to "Wrzask", "Fucha", "Krzyk", "Król", "Dama Walet", "Na samym dnie".

W 2003 roku przyznano mu Nagrodę Specjalną "Orła" za "niezależną postawę polskiego twórcy kina o światowym wymiarze, realizowaną w Polsce i na emigracji oraz stałe związki z Polską". W ubiegłym roku zdobył szereg prestiżowych nagród za głośny film "Cztery noce z Anną", w którym wystąpił aktor olsztyńskiego teatru Artur Steranko, i który kręcony był na Mazurach.

Jerzy Skolimowski od kilkunastu lat zajmuje się też malarstwem, swoje prace prezentował na wielu wystawach w galeriach i muzeach w USA, Kanadzie, Francji, Włoszech, Niemczech i w Polsce. W 2001 roku pokazał swoje obrazy na Biennale Sztuki w Wenecji, w 2002 w Muzeum Narodowym we Wrocławiu, w 2004  w Wilanowie. Wraz z malarstwem Davida Lyncha  wystawa jego twórczości malarskiej była ważnym wydarzeniem festiwalu Camerimage w 2003 r. w Łodzi, a w ubiegłym roku miał indywidualną prezentację w ramach festiwalu filmowego Berlinale w Niemczech.

Jego obrazy znajdują się m.in. w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie i Muzeum Sztuki Współczesnej w greckich Salonikach.

Wernisaż wystawy
Wernisaż wystawy odbędzie się 27 września 2009 r. (niedziela) o godz 16.00

Patron wystawy
Wystawa zorganizowana w ramach II Forum Kultury Regionu Warmii i Mazur "....są solą tej ziemi" pod patronatem Wojewody Warmińsko-Mazurskiego p. Mariana Podziewskiego.

Patronat medialny
Patronem medialnym wystawy jest artinfo.pl

 

skolimowski malarstwo bwa olsztyn

Jerzy Skolimowski
Obraz 174, 2008

 

skolimowski malarstwo bwa olsztyn

Jerzy Skolimowski
Obraz 178, 2008

 

skolimowski malarstwo bwa olsztyn

Jerzy Skolimowski
Obraz 148, 2006

 

Zdjęcia z wernisażu

 

galeria bwa olsztyn jerzy skolimowski wernisaż

galeria bwa olsztyn jerzy skolimowski wernisaż

galeria bwa olsztyn jerzy skolimowski wernisaż

galeria bwa olsztyn jerzy skolimowski wernisaż

 

   
 
pixel image Wernisaż wystawy - 27 września 2009 godz. 16.00
pixel image Zamknięcie wystawy - 11 października 2009 r.