EWA SAWICKA - Skład przestrzeni sennych - instalacja graficzna
wystawa w sali kameralnej BWA

17 czerwca - 18 lipca 2010

Motywem przewodnim wystawy jest sen. Nocne mary są odbiciem ludzkich pragnień, marzeń, a także obaw. Bohaterkami prac są kobiety, które od dawna inspirują artystkę. Jest zafascynowana ich siłą, determinacją w dążeniu do celu, a także koniecznością odnajdywania się w wielu rolach społecznych. Kobiety  są uwięzione w przestrzeni sennej, która zdradza ich tajemnice. Autorka wystawy wprowadza nas w ich tajemny świat. Opowiada o ich pragnieniach posiadania potomstwa, potrzebie cielesnego kontaktu i bliskości. Artystka zwraca też uwagę na obawy swoich bohaterek, które niesie ze sobą szara codzienność, stojąca na przeszkodzie realizacji sennych marzeń.

Te wszystkie emocje są zgrupowane w składzie - magazynie ludzkich snów zamkniętych w  kubikach. Elementy wystawy wzajemnie się przenikają tak jak pragnienia i obawy wszystkich bohaterek. Można je przestawiać i mieszać ze sobą. Światło pomaga nam zobaczyć to, co ukryte, pozwala nam patrzeć na rzeczywistość w trzech wymiarach. 

Całość uzupełnia muzyka, która pobudza wyobraźnię, umożliwia odbiorcom przeniesienie się w świat kobiet uwięzionych w sennej rzeczywistości, poznać swoje pragnienia, zmierzyć się z własnymi obawami i oswoić strach przed tym, co nieznane, tajemnicze, niepokojące i ukryte głęboko w naszej podświadomości.

Technika wykorzystana w pracach to serigrafia. Prace są wydrukowane na transparentnych foliach. Artystka łączy w nich elementy zrasteryzowanej fotografii i malarstwa.  W każdej z instalacji dominuje jedna barwa symbolizująca pragnienia bohaterki. Chłodne błękity łączą się z soczystą czerwienią. Przenikające się folie sprawiają wrażenie ruchu i niepokoju.

Ewa Sawicka urodzona w 1983 roku w Olsztynie, jest absolwentką Wydziału Sztuk Pięknych  Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ukończyła grafikę, specjalizację - serigrafia w pracowni prof. Mirosława Pawłowskiego i prof. Bogdana Przybylińskiego. Wcześniej uczyła się w olsztyńskim Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych (1998-2003). Obecnie mieszka i pracuje w Warszawie.

Wystawy:
2009 - wystawa autorska, Pracownia Wschodnia, Warszawa
2008 - wystawa zbiorowa malarstwa, Banska Bystryca
2008 - Międzynarodowe Sympozjum Naukowe, Banska Bystryca
2007 - Międzynarodowe Sympozjum Narodowe, Bieszczady/Kraków
2007 - Wystawa 5 Biennale Grafiki Studenckiej w Poznaniu
2006 - Wystawa Galeria 011 w Toruniu

ewa sawicka

Ewa Sawicka
Skład przestrzeni sennych

 

Wernisaż wystawy Będzie Lepiej w Galerii BWA w Olsztynie

Ewa Sawicka - "Skład przestrzeni sennych"

 

Wernisaż wystawy Będzie Lepiej w Galerii BWA w Olsztynie

Ewa Sawicka - "Skład przestrzeni sennych"

 

Wernisaż wystawy Będzie Lepiej w Galerii BWA w Olsztynie

Otwarcie wystawy Ewy Sawickiej w olsztyńskim BWA
Na zdjęciu: Artystka i Małgorzata Jackiewicz-Garniec

 

   
 
pixel image Wernisaż wystawy: 17 czerwca 2010, godz. 18.00
pixel image Zamknięcie wystawy: 18 lipca 2010 r.