A

WIDZIEĆ, SŁYSZEĆ, DOTYKAĆ, WIEDZIEĆ

Widzieć, słyszeć, dotykać, wiedzieć - wystawa fotograficzna

Wernisaż: 06 listopada (wtorek) godz. 17.00

06 listopada - 18 listopada, sala kameralna

Od 6 do 18 listopada w salach Galerii BWA czynna jest wystawa "Widzieć, słyszeć, dotykać, wiedzieć". Zaprezentowano 100 zdjęć wykonanych przez 16 wybitnych fotografików polskich. Fotografie ukazują osoby niepełnosprawne podczas wykonywania zajęć typowych dla ludzi sprawnych, takich jak uprawianie sportu, występy teatralne, praca, nauka itd. Inicjatorami wystawy są: Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji, Fundacja "Polska Bez Barier", magazyn "Integracja" i Philip Morris Polska. Ekspozycja jest kolejnym etapem trwającej od ponad roku kampanii społecznej "Niepełnosprawni - normalna sprawa". Jej tytuł jest parafrazą jednego z wierszy ks. Jana Twardowskiego - "Przez mikroskop", w oryginale tekst brzmi "Nie widzieć, nie słyszeć, nie dotykać, nie wiedzieć".Pomysłodawcom takiej nazwy chodziło o zawarcie w niej przesłania konieczności uświadomienia społeczeństwu problemów z jakimi na co dzień borykają się niepełnosprawni, przede wszystkim braku akceptacji, który dotyka ich najczęściej, ale także trudu jaki wkładają w to, by móc normalnie funkcjonować w społeczeństwie.

 

 

Na wystawie przedstawiane są zdjęcia czołowych polskich fotografików - Marii Zbąskiej, Andrzeja Świetlika, Tomasza Gudzowatego, Chrisa Niedenthala, Jacka Łagowskiego, Marcina Łobaczewskiego, Macieja Skawińskiego, Michała Gmitruka, Mikołaja Grymberga, Piotra Bernasia, Piotra Wójcika, Roberta Półkośnika, Władysława Lemma, Wojciecha Prażmowskiego, Adama Haydera i Jacka Poremby. Większość fotografików wykonała zdjęcia w ubiegłym roku specjalnie na potrzeby akcji "Niepełnosprawni - normalna sprawa". Wszyscy fotograficy udostępnili Fundacji "Polska bez barier" swoje prace nieodpłatnie. Prace te przedstawiają niepełnosprawnych, którzy jak inni pragną korzystać z życia i cieszyć się nim. Wystawa "Widzieć, słyszeć, dotykać, wiedzieć" będzie prezentowana co najmniej przez rok w większych miastach Polski, w tym m. in. w Krakowie, Łodzi, Gdyni, Gdańsku, Szczecinie, Gorzowie Wielkopolskim, Poznaniu, Bydgoszczy, Toruniu, Lublinie, Białymstoku, Kielcach, Wrocławiu.

 


"Sztuka to umiejętność dzielenia się swoją wrażliwością z drugą osobą. Dla potrzeb wystawy fotografowałem niewidome dzieci z ośrodka w Laskach. Na zdjęciach starałem się wyeksponować ich najgłębsze i najskrytsze wyobrażenia. Chciałem, poprzez moje prace, dotknąć marzeń tych dzieci, pójść ich tropem i na kliszy fotograficznej utrwalić całą ich dziecięcą wrażliwość" - powiedział Andrzej Świetlik, jeden z fotografików prezentujących swoje prace na wystawie - "Fotografując niewidome i niedowidzące dzieci odkryłem, że ich wyobraźnia jest bardzo mocno wykształcona, są one także dużo wrażliwsze na odczuwanie otaczającego świata niż ich 'sprawni' rówieśnicy. Jestem przekonany, że dzięki wystawieniu takich zdjęć, zarówno moich, jak i moich kolegów, zrozumienie dla potrzeb niepełnosprawnych w naszym kraju zwiększy się, by mogli oni być wreszcie traktowani na równi z resztą społeczeństwa" - dodał Andrzej Świetlik.

 


"Inicjując kolejny etap kampanii "Niepełnosprawni - normalna sprawa" chcemy po raz kolejny pokazać polskiemu społeczeństwu, jak wiele łączy osoby niepełnosprawne ze sprawnymi. Prezentowane na wystawie zdjęcia udowadniają, że także ci pierwsi mogą cieszyć się życiem i czerpać z niego bardzo wiele" - powiedział Piotr Pawłowski z Fundacji "Polska bez barier" - "Niepełnosprawni też mogą osiągać sukcesy sportowe, udzielać się artystycznie czy kreować modę. Po obejrzeniu zdjęć na wystawie można dojść do wniosku, że wielu niepełnosprawnych wiedzie nawet ciekawsze i aktywniejsze życie niż ludzie w pełni zdrowi" - dodał Pawłowski.

 


Sponsorami wystawy są: Philip Morris Polska, Powszechny Bank Kredytowy PBK, Laboratorium Fotografii Profesjonalnej ProfiLab, Empik. Z organizatorem wystawy współpracują medialnie: "Gazeta Wyborcza", Radio "Plus" i Telewizja Regionalna TVP S.A.

Akcja "Niepełnosprawni - normalna sprawa" rozpoczęła się w styczniu 2000 roku.

Jej pierwszy etap - kampania prasowo-billboardowa "Rzeźby" - zwracała uwagę na problemy osób niepełnosprawnych. Przedstawiała wizerunki uszkodzonych rzeźb klasycystycznych, symbolizujących osoby niepełnosprawne. W lutym ub. r. uruchomiono infolinię, przy pomocy której niepełnosprawni mogli zgłaszać problemy swojego życia codziennego. Zebrane w ten sposób zagadnienia posłużyły do sporządzanego właśnie raportu dla rządu polskiego, parlamentarzystów i Prezydenta RP. Ma on na celu wskazać władzom kraju obszary, w których należy jak najszybciej interweniować i reagować, np. poprzez zmianę istniejącego ustawodawstwa.

 


Zainicjowana w kwietniu 2000 r. kampania prasowo-billboardowa "Ludzie" opierała się na przejściu od symboli znanych z etapu "Rzeźby" do rzeczywistych ludzkich dramatów. Na plakatach wielkoformatowych i w prasie przedstawione zostały zdjęcia niepełnosprawnych w ich codziennym życiu. W tym samym miesiącu Fundacja "Polska bez barier" wydała przewodnik dla niepełnosprawnych "Warszawa bez barier". Zawierał on opis miasta pod względem przystosowania budynków do potrzeb niepełnosprawnych. W listopadzie ub. r. w Muzeum Narodowym w Warszawie zaprezentowano wystawę prac artystów malujących ustami i nogami, a miesiąc później, podczas Wielkiej Gali Integracji w sali koncertowej Filharmonii Narodowej w Warszawie, uroczyście wręczono Medale "Przyjaciel Integracji".

 


Fundacja "Polska bez barier" powstała w 1997 roku przy Stowarzyszeniu Przyjaciół Integracji. Jej głównym celem jest integracja społeczna i zawodowa osób niepełnosprawnych we wszystkich relacjach życia społecznego. W tym celu edukuje, informuje i pokazuje, jak wiele jest do zrobienia, aby niepełnosprawni mogli zaistnieć zgodnie ze swoimi możliwościami w życiu codziennym naszego kraju. Jednocześnie prowadzi akcje informacyjne, edukacyjne, wydaje książki, broszury i "Integację" - największe ogólnopolskie pismo dla niepełnosprawnych, tworzy własne programy radiowe i telewizyjne, organizuje konferencje, spotkania i wystawy, abyśmy mogli się nawzajem poznawać, rozumieć i traktować normalnie.

 

 

zdjęcia i materiały graficzne:

 

 

 

Dodatkowych informacji udzielają:
Piotr Pawłowski -
tel. (022) 635 13 30 w.12 
e-mail:pawlowski@integracja.org


Więcej informacji o działalności Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji
oraz Fundacji "Polska bez barier" można znaleźć na stronie: Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji