A

CIELISTOŚĆ CIAŁA

 Magdalena Rogowska-Otremba

Magdalena Rogowska-Otremba - Cielistość ciała

wernisaż: 12 grudnia (czwartek), godz. 18:00

12 grudnia 2013 - 19 stycznia 2014, sala kameralna

 

BWA Galeria Sztuki w Olsztynie zaprasza na wystawę fotografii autorstwa Magdaleny Rogowskiej-Otremby, olsztyńskiej artystki zafascynowanej tematyką kobiecego ciała, które stara się portretować w sposób nieoczywisty, wymykający się schematom znanym choćby ze środków masowego przekazu i reklamy. Wystawa „Cielistość ciała" jest swoistym peanem na część ciała kobiety.

Fotografia towarzyszyła Rogowskiej-Otrembie od dziecka, kiedy otrzymała w prezencie aparat Zorka 5. Jak twierdzi artystka, to właśnie fotografia przyniosła jej najwięcej przyjemności, artystycznych doznań i twórczych uniesień. W trakcie studiów zajmowała się także grafiką; litografią, linorytem, akwafortą, akwatintą.

    

Magdalena Rogowska-Otremba jest absolwentką Wydziału Wychowania Artystycznego UWM w Olsztynie, dyplom z grafiki warsztatowej uzyskała u prof. Adolfa Gwozdka pod kierunkiem prof. Wiesława Bieńkuńskiego. Artystkę interesuje kobieta i jej ciało, które ciągle przeistacza się i zmienia. Temat ten porusza w swojej twórczości od dawna, uznając go za niezwykle intrygujący i dostarczający niewyczerpanych inspiracji. Już jej praca dyplomowa na Wydziale Sztuki UWM dotyczyła erotyzmu w sztuce i pornografii. Cykl zdjęć prezentowanych na wystawie powstawał w ciągu ostatnich dwóch lat.

To trzecie wspólne przedsięwzięcie artystyczne Marka Barańskiego i Magdaleny Rogowskiej-Otremby z dziedziny poezji i fotografii. Pierwszym był wspólny wernisaż i wieczór autorski „Echo i dym" w 2011 roku, drugim film animowany „Czesław Miłosz" zrealizowany w tym samym roku .

Wernisażowi towarzyszył koncert poezji Marka Barańskiego, śpiewała Lucyna Kowalska, na akordeonie grał Mateusz Cwaliński, który skomponował również na tę okazję utwór p.t. „Wiewiórka". Szczególnym akcentem otwarcia wystawy był występ tancerzy Pauliny Fedorowskiej i Rafała Milcewicza do muzyki Astora Piazzolli.