A

GESTY, ZNAKI, SYMBOLE. XX LAT ISP

GESTY, ZNAKI, SYMBOLE – XX lat Instytutu Sztuk Pięknych

Wernisaż: 18 listopada (czwartek) godz. 18.00

18 listopada 2010 - 2 stycznia 2011, sala główna

 

Kurator wystawy: prof. Stanisław Andrzejewski

 

Wystawa prac nauczycieli akademickich Instytutu Sztuk Pięknych Wydziału Sztuk Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie z okazji jubileuszu 20-lecia Instytutu. Artyści - pedagodzy prezentują się w następujących dziedzinach: rysunek, malarstwo, grafika, rzeźba, projektowanie graficzne, fotografia, film, instalacje. Wystawa obejmuje wszystkie przestrzenie wystawiennicze Galerii Sztuki BWA.

Uczestnicy wystawy
Stanisław ANDRZEJEWSKI, Maja BARANOWSKA, Joanna BENTKOWSKA-HLEBOWICZ, Izydor BORYS, Małgorzata CHOMICZ, Anna DROŃSKA, Zygmunt DROŃSKI, Antoni  GRZYBEK, Adolf GWOZDEK, Marzena HUCULAK, Izabella JANISZEWSKA-OBAREK, Wioletta JASKÓLSKA, Violetta KULIKOWSKA-PARKASIEWICZ, Eugeniusz Geno MAŁKOWSKI, Piotr OBAREK, Miłosz PIOTROWSKI, Janusz POŁOM, Andrzej POPIEL, Marek SZCZĘSNY, Zbigniew URBALEWICZ, Aleksander WOŹNIAK, Renata ZIMNICKA-PRABUCKA.

• Wystawie towarzyszą dwie publikacje książkowe:
„Artyści olsztyńscy w pracach dyplomowych studentów ISP"
oraz „Gesty, znaki, symbole" poświęcona twórczości wykładowców, studentów i absolwentów.

XX lat Instytutu Sztuk Pięknych
W historii środowiska twórczego Olsztyna zawsze liczne grono tworzyli artyści plastycy, ludzie wyczuleni na estetykę, dysponujący wiedzą i umiejętnościami w takich dziedzinach sztuki, jak: malarstwo, rysunek, rzeźba, grafika, projektowanie graficzne, fotografia, film animowany. Wielu z nich swoje działania artystyczne związało z pracą akademicką.

W 1990 roku w Olsztynie powołano kierunek Wychowanie Plastyczne na Wydziale Pedagogicznym Wyższej Szkoły Pedagogicznej. Przez wysoki poziom nauczania po wielu przeobrażeniach organizacyjnych osiągnął on rangę Instytutu Sztuk Pięknych. Od 2009 roku wraz z Instytutem Muzyki stanowi Wydział Sztuki, będąc ważną częścią struktury Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Od tamtego czasu zatrudnionych w nim było wielu profesorów z różnych dziedzin sztuki. Tak jest do dziś.

Nauczyciele akademiccy rozwijają wrażliwość twórczą swoich studentów, otwierając przez nimi drzwi do samodzielnej kreacji. Idea, zrodzona w umyśle, zamienia się w kreskę, plamę, znak, nabierając materialnego charakteru. Tak za sprawą twórców rodzą się nowe byty, rzeczy oryginalne i niepowtarzalne. Absolwenci kierunku Edukacja Artystyczna w zakresie sztuk plastycznych stają się profesjonalnymi twórcami, uzyskując dyplom magistra sztuki. Wiedza o kanonach pozwala im nawet najśmielsze artystyczne wizje zamieniać w klarowne dzieła, bo choć najwięcej kształtów ma abstrakcja, to od klasyków się wszystko zaczęło. Jako że sztuka nie zna granic, artyści olsztyńskiego Instytutu Sztuk Pięknych zaprezentują kawałek swojej wizji świata w BWA Galerii Sztuki w Olsztynie, do której już teraz wszystkich Państwa zapraszam.

Prof. Piotr Obarek