A

GESTY, ZNAKI, SYMBOLE

GESTY, ZNAKI, SYMBOLE – XX lat Instytutu Sztuk Pięknych

Wernisaż: 18 listopada (czwartek) godz. 18.00

18 listopada 2010 - 2 stycznia 2011, sala kameralna

 

Kurator wystawy: prof. Stanisław Andrzejewski

 

Wystawa prac nauczycieli akademickich Instytutu Sztuk Pięknych Wydziału Sztuk Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie z okazji jubileuszu 20-lecia Instytutu. Artyści - pedagodzy prezentują się w następujących dziedzinach: rysunek, malarstwo, grafika, rzeźba, projektowanie graficzne, fotografia, film, instalacje. Wystawa obejmuje wszystkie przestrzenie wystawiennicze Galerii Sztuki BWA.

W Sali Kameralnej prace prezentują:

Antoni GRZYBEK ("Ghosts - Ferihegy Airport" - video z serii „Ćwiczenia z podróży")

Antek Grzybek:
„Duchy” to nieświadome ofiary, najpierw mojej kamery, następnie mojego wyboru, aż w końcu cyfrowej manipulacji, która wyrywa je z przypisanego im czasu i przestrzeni. Asymetria einsteinowskich rzeczywistości „ofiary” i „ocalonych” wydobywa socjologiczną pustkę, kliniczną samotność jednych i drugich niezależnie od miejsca, czasu i akcji.
Ghosts - Ferihegy Airport (z serii Ćwiczenia z podróży), 2010, video FullHD  3’ 18’’ Dolby Digital

Violetta Kulikowska-Parkasiewicz (rysunek, instalacja)

Violetta Kulikowska-Parkasiewicz:
W swej pracy snuję rozważania o powierzchni, o jej roli rozgraniczania przestrzeni. Użycie materiałów odmiennych w swojej fizyczności oddaje w instalacji zjednoczenie dwóch różnych światów – delikatna, miękka i subtelna materia sprowadzona jest do jednej płaszczyzny z gładką powierzchnią lustra. Ciągłość powierzchni narusza zwierciadło, które daje możliwość spojrzenia w głąb, chodź jednocześnie zasłania obraz tego, co jest po drugiej stronie. Kusi nas potencjalne dotarcie do tego, co ukryte - ta chęć jest częścią naszej atawistycznej natury, która dąży do odkrycia nieznanego. Jednocześnie hamuje nas obawa, cywilizacyjny lęk przed dostrzeżeniem w zwierciadle tego, co nie zawsze jest dobre.
Bez tytułu, 2010, instalacja, rysunek ołówkiem 100x70 cm