Wystawa fotografii i album "Olsztyn" to wspaniałe, kolejne osiągnięcie znakomitego olsztyńskiego artysty-fotografika Mieczysława Wieliczko. Cieszę się, że Olsztyn ma tak wyjątkowego dokumentalistę, który w mistrzowski sposób oddaje piękno naszych zabytków, urokliwych zakątków miasta i jego przyrody. Zapraszam Państwa do swoistej wycieczki po Grodzie nad Łyną, której przewodnikiem jest Mieczysław Wieliczko.

Prezydent Miasta Olsztyn
Czesław Jerzy Małkowski

 

O Artyście

Mieczysław Wieliczko jest artystą fotografikiem, miłośnikiem przyrody i krajobrazu Warmii i Mazur. Urodził się i mieszka w Olsztynie. Ukończył studia pedagogiczne w Olsztynie i Uniwersytet Gdański. Od 1985 roku należy do Związku Polskich Artystów Fotografików. Laureat wielu prestiżowych konkursów fotograficznych, m. in. wielokrotnie główna nagroda na Biennale Krajobrazu Polskiego w Kielcach, dwukrotnie dyplom im. Jana Bułhaka za wybitne osiągnięcia w fotografii ojczystej, Grand Prix w konkursie "Polska fotografia 1944-1984" w Warszawie.

Wielokrotny uczestnik i autor wystaw fotografii, ostatnia retrospektywna prezentacja: "Mieczysław Wieliczko - fotograficzne 25 lat", Galeria BWA Olsztyn 1998. Od początku lat dziewięćdziesiątych ukazują się Jego autorskie albumy fotograficzne. Dotychczas zostało wydanych dziesięć, z których m. in. album "Las" 1997 i "Polski Pejzaż - Warmia" 1998, wydane przez Wydawnictwo BUFFI zostały wyróżnione w konkursach na "Najpiękniejszą Książkę Roku".

W 1998 r. otrzymał nagrodę honorową Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek za znakomite fotografie prezentowane w wydawnictwach albumowych. Najnowszy album fotograficzny "Olsztyn" wydany przez Wydawnictwo BUFFI, jest drugim prezentującym nasze miasto. Wystawa towarzysząca promocji albumu przedstawia 37 wybranych fotografii.

 

Wernisaż wystawy odbył się 16 lipca 2002 r. o godz. 17.00.