O artyście

Wystawa twórczości jednego z uczniów Leona Wyczółkowskiego, w ostatnich czasach bardzo popularnego, poszukiwanego na aukcjach dzieł sztuki. Po studiach w krakowskiej ASP, studiował malarstwo jeszcze w Monachium I Wiedniu, podróżował do Włoch Francji I Anglii. Związany na stałe z Krakowem, należał do Towarzystwa Artystów Polskich "Sztuka".

Początkowo uprawiał malarstwo nawiązujące do symbolizmu, sceny rodzajowe, wkrótce jednak poświęcił się malarstwu portretowemu, kompozycjom kwiatowym. Pozostawił bardzo bogatą spuściznę artystyczną, z której najbardziej cenione są secesyjne portrety I kompozycje kwiatowe. Wystawa przygotowana przez muzeum w Stalowej Woli.

O twórczości

Malarz nierozłącznie związany z Krakowem. Studiował w Krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych w czasie, gdy jej dyrektorem był Jan Matejko, a po jego śmierci w 1893 r., Julian Fałat.

Największy wpływ na postawę twórczą artysty wywarł Jego ulubiony profesor Leon Wyczółkowski. Styl malarstwa Alfonsa Karpińskiego jest połączeniem francuskiego postimpresjonizmu z młodopolską dekoracyjnością i akademicką sztuką salonową.

Najobszerniejszą część twórczego dorobku artysty stanowi malarstwo portretowe. Karpiński malował również pejzaże, wnętrza, martwe natury i kwiaty. Przez całe życie utrzymywał się wyłącznie z malarstwa, które zyskało ogromne uznanie publiczności, a zarazem klientów, co nie przeszkadzało w tworzeniu dzieł z wyjątkowym mistrzostwem i wirtuozerią techniczną.

 

Wernisaż wystawy - 11 września 2003 r. o godz. 17.00
Wystawa czynna do 19 października 2003 r.

 

Żółte róże na fortepianie
1921, olej, tektura
 
Modelka Jane
1908, olej, płótno
 
Portret Janiny Zarzyckiej
1910, pastel, papier
 
Portret żony
1921, olej, płótno
 
Ulica paryska
1911, olej, tektura