O artyście i jego twórczości

Szukając swego miejsca w życiu podejmowałem się wielu bardzo różnych zajęć. Nade wszystko jednak największą przyjemność sprawia mi malarstwo, z którym "przyjaźnię się" od ponad 30 lat. Moje "spécialité de la maison" to portret, w którym penetruję głębię charakterów moich modeli, a od niedawna także pejzaż, malowany pastelami, medium do tego wprost idealnym.

Obrazy mojego najnowszego cyklu "W stronę lasu", publikowane notabene w amerykańskim "International Artist Magazine", to właściwie forma dokumentacji miejsca, w którym od niedawna mieszkam, piękna jakim mam przyjemność cieszyć się każdego dnia. Tkwiąc niejako wewnątrz mojego pejzażu, nie mogłem tego nie namalować i nagle okazało się, że takie malowanie to właściwie wyrażanie najprostszych emocji - zachwytu towarzyszącego obserwacji natury.

Dlaczego - paradoksalnie - szukamy miejsc niezakłóconych działalnością człowieka; dlaczego tak intensywnie i tak kojąco na nas oddziałują? Z pewnością tu właśnie możemy uświadomić sobie wielką prawdę: jesteśmy maleńką cząstką natury i tu własnie możemy spróbować odnaleźć "swoje miejsce w szeregu".

Marek Świątecki

 

"Stary świerk", 2003, pastel, 65x50 cm

 

Wernisaż wystawy - 13 stycznia 2004 r. o godz. 17.00
Zamknięcie wystawy - 8 lutego 2004 r.