O Artyście i jego twórczości

Urodzony w 1948 roku. Stud iował malarstwo i pedagogikę artystyczną na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. Dyplom ukończenia studiów otrzymał w 1974 roku. Jest profesorem nadzwyczajnym w Zakładzie Malarstwa i prodziekanem Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. Prowadzi pracownię dyplomową. Autor kilkudziesięciu wystaw indywidualnych w galeriach i muzeach w Polsce. Uczestnik wielu prezentacji sztuki polskiej za granicą oraz licznych, zbiorowych wystaw ogólnopolskich i środowiskowych.

Laureat nagród i wyróżnień m.in. I nagroda i medal w konkursie pt. "Obraz roku", roczne stypendium twórcze MKiS w 1987 r. , Nagroda II stopnia Rektora UMK w Toruniu za osiągnięcia w działalności artystycznej w 1990 r. , I nagroda w konkursie ogólnopolskim pt. "Akwarela znad Wisły" Włocławek 1995, Medal 35-lecia Galerii Dziecka w Toruniu 1999 r.

Prace w zbiorach muzeów i galeri i polskich oraz w kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą (Niemcy, Francja, Włochy, USA, Dania, Japonia, Hiszpania).

 

Opinie

"Malarstwo Lecha Wolskiego bezpośrednio koresponduje z szeroko pojętą abstrakcją metaforyczną. Naczelną zasadą tego malarstwa jest swoiście "geometrycznie" i logicznie zbudowana przestrzeń. Twórca swobodnie rozmalowuje farbę, unikając wyraźnego określenia kształtów. Poszczególne obrazy mają swoją niepowtarzalną aurę, klimat i oddech. Obrazy te mogą sprawiać wrażenie surowych naskalnych rysunków. Wolski nie boi się umieszczać na swoich płótnach barw złamanych i rozmytych co stanowi o wielkim wyczuciu kolorystycznym artysty"

 

"Cała twórczość malarska, a zwłaszcza ostatnie cykle Lecha Wolskiego, jest w dużej mierze zracjonalizowana, nasycona rozmysłem, filozoficzną zadumą, ale przecież nie pozbawiona intuicji, ogromnej wrażliwości, kreatywnej wyobraźni i irracjonalnych emocji. I może dlatego to połączenie intelektualnych skłonności z intuicyjnymi i ekspresyjnymi cechami osobowości dają te szczególne efekty artystyczne, zadziwiające osiągnięcia od dyplomu do najnowszych jego prac."

Tadeusz Marciniak

 

 

"Źródło życia", 2000, olej, płótno, 40x50 cm

 

Wernisaż wystawy - 4 marca 2004 r. o godz. 17.00