O Artyście i jego twórczości

Jerzy Duda-Gracz, polski malarz, absolwent, a następnie wykładowca malarstwa i rysunku w filii krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Wnikliwy satyryk, reprezentuje ostry program publicystyczno-moralizatorski i osąd nad zdeprawowanym człowiekiem współczesnym, tworzy sceny rodzajowe, oparte na tradycji malarskiego surrealizmu i ekspresjonizmu.

Jego obrazy stanowiące przegląd obyczajowości polskiej są przechowywane w czołowych Muzeach Narodowych (Kraków, Warszawa, Gdańsk, Poznań), a także w Muzeum Sztuki w Łodzi.

W 2000 r. został odznaczony Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne osiągnięcia artystyczne.

 

Artysta o sobie

"..Urodziłem się w Częstochowie, mieszkam na Śląsku, maluję wyłącznie w Polsce, bo jestem człowiekiem chorym na Polskę. Mogę żyć i pracować tylko tutaj. Gdzieś w świecie, najpewniej zgłupiałbym do reszty, zmarniał i wreszcie umarł z tęsknoty. Jestem przywiązany do tego, co moje, bliskie, lokalne i zanurzając się w polskość malarstwa, muzyki i literatury, od sarmackich trumniaków, poprzez Chopina do Gombrowicza, próbuję ten ukochany peryferyjny grajdoł nie tyle "podnieść do wymiarów wszech, do wymiaru kosmicznego", ile wyrazić tak, żeby adresaci moich obrazów nie zapierali się rodzinnej ojcowizny, nie wstydzili wlasnej słomy w butach, swojej tubylczości i odrębności, bo są jak linie papilarne, niepowtarzalni w tym co dobre i złe..."

Jerzy Duda Gracz
"Zapiski o życiu i sztuce przemijania"

 

 

Kamion - Wrzesień
olej, 1998

 

 
 

Łagów - Parnas
olej, 1998

 

 
 

Łagów - Czerwcowy wieczór
olej, 1993

 

 
 

Załęcze - Moje kochania
olej, 1996

 

 
Wernisaż wystawy - 3 czerwca 2004 r. o godz. 17.00
Zamknięcie wystawy - 4 lipca 2004 r.