Pejzaż Malarzy Polskich w zbiorach Lwowskiej Galerii Sztuki
6 stycznia - 30 stycznia 2005

Dzieła sztuki z Lwowskiej Galerii jeszcze do niedawna były w Polsce nieznane, prawie nie eksponowane, mimo że w bogatych zbiorach galerii znajduje się ponad 2000 dzieł malarstwa polskiego. Galeria Sztuki Współczesnej BWA w Olsztynie już dwukrotnie prezentowała zbiory ze Lwowa - najpierw duży zbiór obrazów Jacka Malczewskiego, następnie wielką wystawę: "Arcydzieła Malarstwa Polskiego", którą obejrzało ponad 22 tysiące zwiedzających.

W styczniu 2005 roku zapraszamy na kolejną prezentację malarstwa polskiego ze zbiorów lwowskiej galerii. Tym razem proponujemy wystawę poświęconą malarstwu pejzażowemu. 60 obrazów pięćdziesięciu artystów tworzy interesujący przekrój przez historię malarstwa pejzażowego, począwszy od końca XVIII do połowy XX wieku. Znakomicie pokazane zostały zmiany w sposobie widzenia i malowania pejzażu. Najstarszy obraz na wystawie to "Widok Drezna" Bernardo Belotto Canaletto z połowy XVIII wieku, najmłodsze płótno to "Montmartre" Henryka Krzyżanowskiego z 1938 roku.

Duży wybór autorów umożliwił prezentację malarstwa pejzażowego, od widoków pól, stepów, morza, przez liczne krajobrazy górskie, po pejzaże architektoniczne, widoki miast, do intymnych pejzaży uliczek, zaułków, ogrodów. Artyści tworzący w XIX i początkach XX wieku, odbywali podróże artystyczne, dlatego nie tylko pejzaż Polski i Kresów Polskich widnieje na obrazach, ale także wizerunki miast włoskich, Paryża, prowincji francuskiej, i in.

Na wystawie zobaczymy obrazy tak wielkich artystów jak: Jan Cybis, Erno Erb, Julian Fałat, Henryk Gotlieb, Władysław Lam, Ferdynand Ruszczyc, Henryk Siemiradzki, Władysław Ślewiński, Zygmunt Waliszewski.

W ekspozycji znajdą się, m.in. dzieła przechowywane na co dzień w magazynach, wśród nich takie, które ujrzały światło dzienne po raz pierwszy od czasów II wojny światowej. Ciekawostką wystawy jest obraz "Widok Bebeku pod Konstantynopolem" Jana Matejki, prawdopodobnie jedyny pejzaż jaki namalował Matejko.

Wystawa została sprowadzona do Polski i eksponowana przez Państwową Galerie Sztuki w Sopocie. Kuratorem wystawy jest Igor Chomyn.

 


Canaletto, Widok Drezna
1753

 


Erno Erb, Krajobraz lwowski
ok. 1930

 


Henryk Gotlib, Krajobraz

 


Jan Matejko, Widok Bebeku pod Konstantynopolem
1872

 


Henryk Siemiradzki, U źródła
1898

 


Władysław Ślewiński, Morze
1916

 

 

 

Wernisaż wystawy - 6 stycznia 2005 r. o godz. 17.00
Zamknięcie wystawy - 30 stycznia 2005 r.