WIELKI POLSKI MONACHIJCZYK
Alfred Wierusz-Kowalski (1849 - 1915) - malarstwo
15. 09 - 23.10

Alfred Wierusz-Kowalski urodził się w 1849 w Suwałkach, zmarł w 1915 w Monachium. Obok Józefa Brandta i Władysława Czachórskiego, był najpopularniejszym z polskich malarzy stale przebywających i działających w Monachium, przedstawicielem słynnej szkoły monachijskiej, w której tworzyło wielu polskich artystów nie znajdujących w podzielonej rozbiorami Polsce właściwych możliwości kształcenia i tworzenia.

Zamieszkał tam w roku 1873, po studiach malarstwa i rysunku w Warszawie i Dreźnie, został przyjęty do monachijskiej. Przez rok uczył się jeszcze w monachijskiej akademii pod kierunkiem Alexandra Wagnera, a następnie przeniósł się do prywatnej pracowni Józefa Brandta. Szybko został doceniony przez krytykę i publiczność; jego obrazy, odznaczane medalami na wystawach były rozchwytywane przez kolekcjonerów i handlarzy dziełami sztuki. Której. W 1890 roku otrzymał tytuł honorowego profesora monachijskiej akademii.

"Sanna", olej na desce,
28 x 48 cm, Muzeum Okręgowe, Suwałki

Malował sceny rodzajowe z życia polskiej wsi, dworków szlacheckich, małych miasteczek. Najczęściej powtarzające się w tych obrazach motywy to koń i wiejski krajobraz, zwłaszcza zimowy. Przeważały obrazy niewielkiego formatu o dobrej kompozycji, rysunku, zwykle w wąskiej gamie barwnej, oddające dobrze perspektywę powietrzną, porę roku i dnia, nastrój. Wierusz-Kowalski był zapalonym myśliwym, często w jego twórczości pojawiają się tematy myśliwskie.

Największy rozgłos przyniosły mu jednak kompozycje, w których pojawił się motyw wilka. Były to najczęściej sceny przedstawiające wilki w zimowym, nocnym pejzażu, napadające na konie i podróżnych w saniach. Najsłynniejszym dziełem tego wątku w twórczości była wielka kompozycja "Napad wilków". Nie mogąc sprostać ogromnej ilości zamówień Wierusz-Kowalski musiał zatrudniać w swojej pracowni pomocników malarzy.

"Napad wilków", olej na płótnie,
73 x 119 cm, własność prywatna

Wielka wystawa monograficzna Artysty powstała w oparciu o kolekcje muzeów w całej Polsce (Warszawa, Łódź, Białystok), a głównie Muzeum Okręgowego w Suwałkach, w którego zbiorach jest największy wybór prac Artysty. Na wystawie zaprezentowano kilkadziesiąt prac malarskich, rysunki, a także, by przybliżyć sylwetkę Artysty i czasy, w których tworzył, meble z epoki, stare fotografie, sztalugi.

"Wyjazd powozem", ok. 1890, olej na płótnie,
84 x 104 cm, Muzeum Okręgowe, Białystok

Wystawa została przygotowana przez Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy. Autorem wystawy jest : Ewa Sekuła-Tauer.

   
 
Wernisaż wystawy - 15 września 2005 r. o godz. 17.00
Zamknięcie wystawy - 23 październik 2005 r.