Boznańska nieznana - malarstwo

11 maja - 18 czerwca 2006

Olga Boznańska (1865 - 1940) nazywana "Artystką artystów", najwybitniejsza polska malarka okresu Młodej Polski tworzyła głównie w Monachium i Paryżu. Urodziła się w Krakowie, Jej matka była Francuzką, ojciec krakowskim inżynierem budownictwa. Artystyczne wykształcenie zdobywała początkowo na lekcjach prywatnych w Polsce, następnie w monachijskim prywatnym atelier Karla Kricheldorfa. Mieszkając przez dwanaście lat w Monachium studiowała i kopiowała dzieła dawnych mistrzów, pozostawała pod opieką artystyczną m.in. Józefa Brandta i Alfreda Wierusz Kowalskiego, przede wszystkim wiele, z powodzeniem tworzyła. W 1898 roku osiadła na stałe w Paryżu. Była artystką uznaną, docenianą, wielokrotnie nagradzaną na wystawach malarstwa głównie w Monachium i Paryżu. W Paryżu mieszkała do śmierci w 1940 roku, pochowano ją na słynnym cmentarzu Montmerency.

Tematyka prac Boznańskiej obejmowała martwe natury, studia wnętrz, czasem pejzaże, ale prawdziwą domeną Jej sztuki stał się portret, gdzie wykreowała swój własny, oryginalny, znakomity styl. Stworzyła niezwykłą galerię portretów, gdzie skupia się na twarzy modela, stanie jego psychiki, cechach charakteru, nastroju chwili, często pełnego melancholii tak charakterystycznej dla sztuki epoki. Cechą formalnego kunsztu obrazów artystki jest szkicowy sposób malowania, nerwowe uderzenia pędzla, migotliwość barw, wyrafinowana harmonia tonów, znakomite wyczucie walorowe wąskich tonacji kolorystycznych.

Boznańska jest niedoścignioną mistrzynią malarstwa portretowego przełomu XIX i XX wieku, wielu krytyków sztuki uważa, że jedną z najlepszych portrecistek w historii polskiego malarstwa. Ubiegły, 2005 rok był Rokiem Jubileuszowym Olgi Boznańskiej, z tej okazji z inicjatywy Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie kuratorka Anna Król z Krakowa przygotowała wystawę "Boznańska nieznana". Na wystawie oprócz portretów dorosłych, dzieci, autoportretu, prezentowane są kwiaty, martwe natury, pejzaże, a także stare fotografie przedstawiające Artystkę, Jej słynną pracownię. Eksponowany jest także ogromny obraz "W Wielki Piątek" ze zbiorów Bazyliki Mariackiej w Krakowie.

Spuścizna Boznańskiej obejmuje ponad tysiąc dwieście dzieł - obrazów skończonych i szkiców. Wystawa gromadzi wiele dzieł artystki rozproszonych w zbiorach polskich muzeów, a głównie w kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą, jest zatem znakomitym, nowym obrazem twórczości tej niezwykłej Artystki. Olsztyńska wystawa to wyjątkowa i niepowtarzalna okazja, by zobaczyć obrazy Artystki, których większość zwykle ukryta jest w kolekcjach prywatnych, czy ze względów konserwatorskich spoczywa w szufladach magazynów muzealnych.

Wystawie towarzyszy album, pocztówkowe reprodukcje kilku obrazów oraz plakat.

 

Portret Janiny Dygatówny, ok. 1904
olej, tektura
69 x 58,5 cm

 

   
 
Wernisaż wystawy - 11 maja 2006 r. o godz. 17.00
Zamknięcie wystawy - 18 czerwca 2006 r.