Umbria - ziemia spotkań.
Umbria terra d'incontri.
Małgorzata Chomicz -
- Światło zapamiętanych miejsc.

 

 

Umbria - ziemia spotkań. Umbria terra d'incontri
Wystawa prac artystów z włoskiego regionu Umbria.

11 września - 5 października

Artyści: Luciano Boccardini, Sestilio Burattini, Claudio Carli, Carlo Carnevali, Silviano D'Orsi, Luigi Frappi, Paolo Grimaldi, Francesca Manfredi, Romano Mazzini.

Kilkudziesięciu  artystów z regionu Umbria, którego stolica - Perugia jest miastem partnerskim Olsztyna. Zaprezentowane zostaną prace z dziedziny malarstwa, grafiki, fotografii, rzeźby. Wystawa jest rewizytą w ramach współpracy miast partnerskich, w 2007 roku w galerii miejskiej w Perugii zaprezentowali się artyści środowiska olsztyńskiego w ramach wystawy "Kochajmy Warmię".

 

line divider

 

"Z naszą ziemią łączy nas głębokie, dozgonne uczucie podobne do miłości i jak ona bardzo złożone i nie dające się określić. Ta więź odczuwalna jest z wielką siłą, tak wielką, że aż trudną do wyrażenia. Jedynie sztuka czy też poezja są w stanie, podążając niezgłębionymi i sekretnymi drogami, we właściwy sobie sposób, ją zobrazować. W gruncie rzeczy, sztuka to nic innego, jak skoncentrowane na kawałku płótna, czy na innym podłożu, coś niewyrażalnego i zarazem nieznanego; poprzez pewien fragment, przenikliwie, dzieło objawia w świetle dnia zawieszony świat emocji i uczuć."

"Umbria to ziemia trwałości w niezmienności, ale też i czynów, ktokolwiek zna ją choćby trochę, będzie mógł poczuć lekką atmosferę w dziełach prezentowanych na wystawie. I tak, pomimo ewidentnej różnorodności technik, stylów artystycznych, wydaje się, iż dzieła posiadają wspólny mianownik, dający się odnaleźć w bajkowej atmosferze, w mistycyzmie, w prawie metafizycznej harmonii namalowanych form architektonicznych, czy też w zmysłowej plastyczności rzeźb. W dziełach tych z łatwością odnajdziemy szczególnego ducha, który ożywia tę ziemię i jej ludzi, genius loci, który poprzez formy, kolory, materie, sztukę, objawia się w najwyższej formie."

Paolo Nardon

 

Umbria - ziemia spotkań - wystawa w BWA Olsztyn

Paolo Grimaldi
Terrae

Umbria - ziemia spotkań - wystawa w BWA Olsztyn

Luigi Frappi
Widok o świcie

Umbria - ziemia spotkań - wystawa w BWA Olsztyn

Francesca Manfredi
Rysunek

 

Umbria - ziemia spotkań - wystawa w BWA Olsztyn

Luciano Boccardini
Huśtawka

 

Umbria - ziemia spotkań - wystawa w BWA Olsztyn

Romano Mazzini
Obok matki

 

Zdjęcia z wernisażu wystawy

Wernisaż wystway w Galerii BWA w Olsztynie

Wernisaż wystway w Galerii BWA w Olsztynie

Wernisaż wystway w Galerii BWA w Olsztynie

 

Wystawę zorganizowały: Urzad Miasta Olsztyn, Provincia di Perugia, Umbria Export Uniwersytet Warmińsko-Mazurski oraz Galeria Sztuki BWA

   
 
Wernisaż wystawy - 11 września r. o godz. 17.00
Zamknięcie wystawy - 5 października 2008 r.