Moja wolność - Agnieszka Opala Alchemia Szkła - Andrzej Kałucki

 

 

Alchemia Szkła - Andrzej Kałucki

7 maja - 28 czerwca 2009

Andrzej Kałucki urodził się w 1957 roku. Studia na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu ukończył w 1985 roku. W roku akademickim 1985/86 otrzymał roczne stypendium Ministra Kultury i Sztuki. Od 1985 roku pracuje jako asystent w Pracowni Witrażowniczej Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. W 1997 roku na Wydziale Ceramiki i Szkła Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu obronił przewód kwalifikacyjny na adiunkta I stopnia z zakresu witrażownictwa. Tam też, w roku 2003, otworzył przewód habilitacyjny z zakresu szkła unikatowego, który obronił w 2008 roku.

 

Spotkanie z artystą - 18 czerwca 2009

BWA serdecznie zaprasza 18 czerwca (czwartek) o godz. 17.00 na spotkanie autorskie z Andrzejem Kałuckim w ramach trwającej w BWA wystawy artysty ALCHEMIA SZKŁA.

Artysta wygłosi odczyt na temat szkła artystycznego, uzyskiwania barw, kształtowania szczególnych form szklanych, a także opowie o sztuce witrażu. W ramach spotkanie prezentowane będą filmy pokazujące artystę przy pracy. Po spotkaniu zapraszamy na poczęstunek.

Andrzej Kałucki wykonuje obiekty, reliefy, formy szklane metodą szkła hutniczego i termoformowanego (fusing), stosując różne barwniki i metody rozciągania i formowania szkła, łącząc szkło z reliefami papierowymi, płytami graficznymi, metalem. Na wystawie zostały zaprezentowane również fotografie pokazujące proces powstawania i formowania szkła, narzędzia pracy, takie, jak piszczele hutnicze, czerpaki do gorącego szkła i formy do odlewów szklanych.

Prace uzyskane metoda szkła hutniczego powstają w hucie szkła w Olsztynku. Ważna część wystawy prezentuje szkło witrażowe, a także projekty i prace artysty w dziedzinie konserwacji witraży zabytkowych, wykonanych głównie w kościołach toruńskich. W pracach wykonanych metodą witrażu artysta wprowadza również elementy techniki szkła Tiffany'ego (m.in. efekt masy perłowej).

 

O artyście

Artysta urodził się w 1957 roku. Studia na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu ukończył w 1985 roku. W roku akademickim 1985/86 otrzymał roczne stypendium Ministra Kultury i Sztuki. Od 1985 roku pracuje jako asystent w Pracowni Witrażowniczej Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. W 1997 roku na Wydziale Ceramiki i Szkła Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu obronił przewód kwalifikacyjny na adiunkta I stopnia z zakresu witrażownictwa. Tam też, w roku 2003, otworzył przewód habilitacyjny z zakresu szkła unikatowego, który obronił w 2008 roku.

 

Opinie

Kałucki jest wierny tradycji i wierny sobie. Uważa, że nie można stworzyć dzieła, nie wylewając przy tym odpowiedniej ilości potu i nie przeżywając w pokorze wszystkiego co wymaga ta trudna i potrzebująca ogromnego nakładu pracy technika ujarzmiania szkła. Pietyzm i szacunek do tradycji, z jakim podchodzi do swojej twórczości, jest dziś rzadkością. Kałucki nie udaje-jest autentycznym fanatykiem, a może nawet niewolnikiem surowych zasad, które sam sobie narzucił przez miłość do starych mistrzów.

On jest takim wybrańcem losu - gdyż opanował, w oparciu o tę hołubioną przez siebie tradycję i doświadczanie, własny sposób konstruowania formy. Formy, która niejako połyka przestrzeń i światło, by po chwili oddać je przetworzone filtrem koloru i okazać z całą mocą swą kruchość materiałową. W rozumieniu wielu twórców oraz tych, którzy twierdzą, że na sztuce się znają - dzisiaj rzetelna technika i dbałość o technologię nie jest potrzebna, a nawet przeszkadza w "przekazie". Andrzej Kałucki jest jednak przekonany, jak artysta z wyspy Murano, że nie można tworzyć w tym pełnym tajemnic materiale, jakim jest szkło, pomijając ten podstawowy czynnik - nieustannego doskonalenia warsztatu i technologii. Że nie można bez nieustającej praktyki i nieustannego poznawania właściwości materii szkła, wyrażać miłości do świata lub zachwytu nad nim.

prof. Kazimierz Rochecki

 

Andrzej Kałucki - szkło artystyczne

Andrzej Kałucki
Nulla dies sine linea I

 

Andrzej Kałucki - szkło artystyczne

Andrzej Kałucki
Człekoptak

 

Andrzej Kałucki - szkło artystyczne

Andrzej Kałucki
Żywioły

 

   
 
pixel image Wernisaż wystawy - 7 maja 2009 godz. 17.00
pixel image Zamknięcie wystawy - 28 czerwca 2009 r.