Urodzony w Paryżu, w 1938 r. Jego rodzice - polscy Żydzi wyemigrowali z Polski w 1930 r. Ojciec, Abram Topor absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, był malarzem i rzeźbiarzem. W Paryżu 1964 r. Roland Topor ukończył École Nationale des Beaux-Arts. Od 1958 r. publikował rysunki i opowiadania m.in. w pismach Bizarre, Le Rire, satyrycznym Hara-Kiri. W Polsce jego rysunki drukował Przekrój i Szpilki. Był współtwórcą legendarnej "Grupy Panicznej", założonej w 1962 r., brał udział w jej wystawach i spektaklach. W latach sześćdziesiątych uczestniczył także w wystawach międzynarodowej grupy Fluxus. W 1964 r. wydał powieść "Chimeryczny lokator", na podstawie której, w 1976 r., Roman Polański nakręcił głośny film "Lokator". Jest autorem powieści, m.in. "Księżniczka Angina", 1967, "Wspomnienia starego idioty", 1975, wielu opowiadań, zbiory: "Cztery róże dla Lucienne", 1967, "Cafe Panika", 1982, "Historyjki taksówkowe",1988 "Najpiękniejsza para piersi na świecie",1986. Pisał sztuki teatralne, m.in. "Da Vinci miał rację", 1976, "Joko świętuje rocznicę", 1990.

Działalność artystyczna Topora jest bardzo różnorodna, ilustrował książki, projektował plakaty, pisał scenariusze i projekty plastyczne filmów animowanych, grywał w filmach, m.in. wystapił w "Lokatorze" Romana Polańskiego, "Nosferatu" Wernera Herzoga, "Miłości Swanna" Volkera Schlöndorfa.

Twórczość Topora nosi wpływy surrealizmu, wprowadza czarny humor (niekiedy makabryczny) i groteskę, w tematyce skupia się głównie na wyśmiewaniu drobnomieszczaństwa. Popularność wśród masowych odbiorców zdobył jako autor skandalizujących, podejmujących tematy tabu rysunków przedrukowywanych w wielu czasopismach. Różne dziedziny twórczości Topora składają się na jednolitą wizję świata, pełną sceptycyzmu, ironii i okrucieństwa, ale też i radości życia.

Roland Topor zmarł w Paryżu 16 kwietnia 1997 r.

Kuratorem wystawy jest Przemysław Paszkowski. Wystawa została zorganizowana we współpracy z Państwową Galerią Sztuki w Sopocie.

Wernisaż wystawy odbędzie się 10 maja 2001 r. o godz. 17.00. Wystawa będzie czynna do 3 czerwca 2001 r.

 
 
 

 

Reprodukcje prac Rolanda Topora pochodzą ze strony http://free.art.pl/topor