Artystka o procesie tworzenia

"(...) Chcę wydobyć obraz z mojej wyobraźni do konkretnej bryły, która powstanie z kochanych przeze mnie materiałów: ceramiki, szkła i brązu. W tym momencie zaczyna się bardzo, bardzo długa droga kształtowania, lepienia, odlewania, szlifowania, klejenia i ciagłych zmian decyzji. By w końcu mieć chwilę satysfakcji, że coś zaistniało w przestrzeni przede mną."

/Teresa Plata/

Artysta rzeźbiarz. Ukończyła Wydział Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Od 1973 roku wykładowca na Wydziale Rzeźby macierzystej uczelni. Obecnie jest adiunktem z kwalifikacjami II stopnia, prowadzi pracownię ceramiki. Od 2001 roku na stanowisku profesora nadzwyczajnego, prowadzi pracownię rzeźby w Katedrze Sztuk Pięknych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

W swojej twórczości zajmuje się małymi formami rzeźbiarskimi w brązie, ceramice oraz medalierstwem i rysunkiem. Liczne wystawy indywidualne w kraju i za granicą.

Prace w zbiorach: Muzeum Brytyjskiego w Londynie, AIAP w Mediolanie, Pulchri Studio w Hadze, Instytucie Balzaka w Paryżu oraz w zbiorach prywatnych w kraju i za granicą.

 

Wernisaż wystawy - 6 lutego 2003 r. o godz. 17.00

 

Narodziny - 1996
brąz, 22 x 10 cm