Jędrzej Stępak (Poznań) - Sztuka wikliny
9 września - 3 października

Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Poznaniu. Dyplom z gobelinu w pracowni prof. Magdaleny Abakanowicz, oraz z plakatu u prof. Waldemara Świerzego otrzymał w 1978 r. Jędrzej Stępak to Artysta wszechstronny. Zajmuje się tkaniną unikatową, rzeźbą, plakatem, performance oraz scenografią. Jest również animatorem działań teatralnych.

Był twórcą tarasu polskiego pawilonu na EXPO '92 w Sewilli. W 2001 roku uczestniczył w EUROPALIA 2001 w Brukseli. Był zarówno organizatorem i uczestnikiem wielu plenerów, warsztatów artystycznych, w kraju i za granicą. Jest członkiem Stowarzyszenia Architektura Krajobrazu w Warszawie i Związku Rzeźbiarzy Kalifornijskich. Od 1979 roku prowadzi Pracownię Gobelinu w Centrum Kultury Poznania - "Zamek".

Artysta specjalizuje się w nadawaniu wiklinie autorskiej formy. Główną inspiracją jest dla niego przyroda - świat ziemi i natury. Natomiast narzędziem twórczym Stępaka jest wiklina, gałęzie drzew i krzewów. Jest on Autorem wielu instalacji, aranżacji parków, ogrodów oraz scenografii. Jego realizacje powstały Polsce, USA, Danii, Holandii, i innych krajach europejskich. Jędrzej Stępak projektuje również meble z wikliny, projekty specjalnej kolekcji wykonał min. dla GREENPEACE.

Jędrzej Stępak
"Skrzydła Europy" - fragment obiektu
Bruksela, park, Europalia 2001

 

Jędrzej Stępak
"Meduza" - rzeźba rosnąca
Olsztyn, 2002

 

Jędrzej Stępak
rzeźby z cyklu "Populacja"
BWA Olsztyn, 2004

 

Jędrzej Stępak
rzeźba z cyklu "Ptaki"
2004

 

Jędrzej Stępak
rzeźba z cyklu "Ptaki"
2004

 

 

Wernisaż wystawy - 9 września 2004 r. o godz. 17.00
Zamknięcie wystawy - 3 października 2004 r.