Aleksander Wołos (Olsztyn) - rysunek satyryczny
2 września - 26 września 2004

 

Wystawa pastelowych portretów oraz satyrycznych rysunków Aleksandra Wołosa. Wernisaż wystawy połączony będzie z promocją najnowszego albumu artysty: "Głowy i główki"

Artysta o sobie

"Nienawidzę wolności - zmusza do wybierania"
- Salvador Dalí

"Ludzka postać zawsze była dla mnie głównym źródłem inspiracji artystycznej. Dlatego też, od najmłodszych lat chętnie portretowałem zarówno ludzi "zwykłych", jak i najwybitniejszych - o światowej renomie. Prezentowana obecnie galeria portretów zrodziła się pierwotnie z potrzeb wydawniczych tygodniowego magazynu kulturalnego "Bywalec", redagowanego przez Marka Barańskiego w okresie od grudnia 2002 do kwietnia 2004 roku na łamach "Gazety Olsztyńskiej".

Poza tym rysowałem różne konterfekty z racji złożonychmi konkretnych zamówień i wynikających z czysto własnych zainteresowań. Każdy człowiek jest niepowtarzalnym fenomenem, będącym emanacją swoistego kodu genetycznego, lecz wyróżnia się także jakością swoich dokonań.

I chociaż nie ma obiektywnych mierników wartości człowieka, to wiele postaci wybitnie wyróżnia się spośród ludzkiej populacji. Niniejszy wybór był więc motywowany w znacznej mierze względami rocznicowymi związanymi z prezentowanymi postaciami twórców i ludzi kultury.

Ponieważ jednak każdy wybór jest subiektywny, także i w tym przypadku odgrywały rolę różne sympatie. Chociaż więc wolność jest wartością bezcenną, to korzystanie z niej jest pełne dylematów. Stąd - myślę - przewrotność powyższego aforyzmu Salvadora Dali."

Aleksander Wołos

 

Autoportret
pastel, 2004

 

 

Wernisaż wystawy - 2 września 2004 r. o godz. 17.00
Zamknięcie wystawy - 26 września 2004 r.