Nowa Ekspresja. 20lat

22 czerwca - 3 września 2006

Terminem "Nowa ekspresja" określa się ważne zjawisko we współczesnej sztuce polskiej, które rozwinęło się na początku lat 80. Wywodzi się z niego liczna grupa artystów, m.in. Mirosław Bałka, Grzegorz Klaman, Piotr Kurka, Zbigniew Libera, Jarosław Modzelewski, Paweł Susid, Eugeniusz Mincel, Zdzisław Nitka, Krzysztof Skarbek, Marek Sobczak, Szymon Urbański. Wystawa jest próbą syntezy i przypomnienia jednego z najważniejszych trendów polskiej sztuki współczesnej i jego znaczenia dla sztuki obecnej.

Dokładnie 20 lat temu, w czerwcu i lipcu 1986 r., w Galerii BWA w Sopocie miała miejsce wystawa pt. "Ekspresja lat 80-tych", która zaprezentowała, po raz pierwszy w tak szerokim zakresie, sztukę pokolenia artystów debiutujących w pierwszej połowie tej trudnej dekady. W obszernych salach sopockiej galerii pojawili się wszyscy najważniejsi twórcy tendencji, która wkrótce zyskała miano Nowej ekspresji.

Pokolenie Nowej ekspresji to pokolenie niezwykle bogate w talenty, któremu jednak przyszło rozpoczynać karierę artystyczną w skrajnie niesprzyjających warunkach: w czasach stanu wojennego i długiego okresu bojkotu oficjalnych sal wystawowych, biedy i frustracji oraz masowej emigracji młodych z powodu głębokiego kryzysu politycznego i gospodarczego.

Myślę, że po 20 latach można już spojrzeć na Nową ekspresję i jej twórców z odpowiedniego dystansu i próbować dokonywać pewnego podsumowania historycznego, choć także przypominać o randze tego zjawiska - w moim przekonaniu - jednego z najważniejszych w całej powojennej historii polskiej sztuki. Wystawą w gościnnej sali olsztyńskiego BWA inaugurujemy projekt wystawowo-wydawniczy pt. "Nowa ekspresja. 20 lat", który ma na celu przedstawienie najważniejszych twórców Nowej ekspresji.

Na początek pierwsza piątka: Ryszard Grzyb, Eugeniusz Minciel, Zdzisław Nitka, Krzysztof Skarbek i Marek Sobczak, artyści, dla których Nowa ekspresja nie jest zamkniętą kartą historii, lecz żywą praktyką dzisiejszej twórczości, artyści wybitni, dojrzali i wciąż poszukujący, dziś już nauczyciele nowych pokoleń, wciąż jednak zachowujący zachwycającą świeżość i energię, tak charakterystyczną dla Nowej ekspresji.

Krzysztof Stanisławski
kurator projektu

Piotr Skarbek "Wdzięczność dla konia", 1998
akryl, płótno
200 x 150 cm

 

   
 
Wernisaż wystawy - 22 czerwca 2006 r. o godz. 17.00
Zamknięcie wystawy - 3 września 2006 r.