"Marylin Monroe" - Andrzej Stroka "Mit i realizm" - Iwan Kulik

 

 

"Marylin Monroe" - wystawa malarstwa i rysunku Andrzeja Stroki

26 marca - 03 maja 2009

Od śmierci Marilyn w roku 1962 jej mit jest ciągle żywy, a symboliczny sex appeal przywoływany przez Madonnę, Lindsay Lohan, Nicole Kidman aż po kiczowatą Paris Hilton. Największą furorę w obszarze sztuki zrobiły serigrafie Andy Warhola, które artysta wykonywał posługując się fotografiami innych autorów.

Tła tych obrazów były jaskrawe, podobnie jak usta, cienie na powiekach i inne szczegóły twarzy. Krytycy pisali o przedawkowanym technikolorze. Warhol pytany, czy namalowanie Monroe w takich ostrych kolorach ma znaczenie symboliczne odpowiadał: tak, to jest piękno, i ona jest piękna, a jeśli coś jest piękne, to w ładnych kolorach, i tyle.

Artysta pierwszy raz zafascynował się jej fenomenem w 1981 roku. Namalował wówczas cykl obrazów i pokazał w Galerii Art. Po ćwierćwieczu powraca do tego tematu. Podobnie jak przed laty maluje akrylem, buduje obrazy dużymi płaszczyznami koloru. Niby podobnie, a jednak w ostatnich obrazach artysta oddala się od ludycznego wizerunku Marilyn, pokazuje bardzo wyraźnie idola, ikonę, pokazuje nostalgicznie, przepuszcza jej wizerunek poprzez własny temperament i osobowość, które zmieniły się przez te dwadzieścia pięć lat.

Andrzej Matynia - fragment wstępu z katalogu

 

pix

Andrzej Stroka uprawia malarstwo, rysunek, grafikę użytkową, projektuje i aranżuje wystawy. Jest współwłaścicielem Galerii Grafiki i Plakatu w Warszawie. Autor ponad dwudziestu wystaw indywidualnych, brał udział w wielu wystawach zbiorowych w kraju i za granicą. Jego prace znajdują się w zbiorach prywatnych i państwowych w Polsce, Niemczech, Danii, Francji, Włoszech, USA, Szwajcarii, Meksyku, Kanadzie, Anglii, Kuwejcie. Od 1979 roku zorganizował i zaaranżował kilkadziesiąt wystaw sztuki polskiej w kraju i za granicą, współpracując z wieloma znaczącymi galeriami w Krakowie, Warszawie, Wrocławiu oraz galeriami w Niemczech, Szwajcarii, USA, Rosji.

Opracowywał m.in. aranżację wystaw twórczości Józefa Wilkonia w Galerii Narodowej Zachęta, Bunkrze Sztuki w Krakowie, Stasysa Eidrigeviciusa, Jana Tarasina, Edwarda Dwurnika, Franciszka Starowieyskiego i wiele innych. Stale współpracuje z Galerią Sztuki Współczesnej BWA w Olsztynie, zaprojektował tu aranżację m.in. słynnej wystawy Atlantyda Północy. Dawne Prusy wschodnie w fotografii, Arcydzieła malarstwa polskiego ze zbiorów Lwowskiej Galerii Sztuki, Ecole de Paris - kolekcja Wojciecha Fibaka, czy monograficzne wystawy twórczości Jana Cybisa, Jerzego Dudy Gracza, Tadeusza Dominika.

 

andrzej stroka marylin monroe bwa olsztyn

Andrzej Stroka
I bardzo mnie to cieszy, akryl, płótno,
100x70,3 cm, 2008

 

andrzej stroka marylin monroe bwa olsztyn

Andrzej Stroka
A ja nie wiedziałam, akryl, płótno,
śr. 100 cm, 2008

 

andrzej stroka marylin monroe bwa olsztyn

Andrzej Stroka
Łatwiej jest wyglądać sexy, akryl, płótno
2008

 

andrzej stroka marylin monroe bwa olsztyn

Andrzej Stroka
River of no return, akryl, płótno
1981

 

andrzej stroka marylin monroe bwa olsztyn

Andrzej Stroka
Hold the Line, akryl, płótno
2004

 

andrzej stroka marylin monroe bwa olsztyn

Andrzej Stroka
Prescitos ad inferna, akryl, płótno
100 x 80,5 cm, 2007

 

   
 
Wernisaż wystawy - 26 marca 2009 godz. 17.00
Zamknięcie wystawy - 3 maja 2009 r.