"Marylin Monroe" - Andrzej Stroka "Mit i realizm" - Iwan Kulik

 

 

Mit i realizm - malarstwo Iwana Kulika

26 marca - 03 maja 2009

"Tematy zaczerpnięte z literatury, mitologii, historii, a czasem nie wiadomo skąd -z jakiejś myśli ulotnej, frapującego skojarzenia, wydają się być fragmentem niekończącej się opowieści o świecie, którą snuje dla siebie i dla nas Iwan Kulik. Można się domyślać, że wielokrotna eksploatacja tych samych motywów pozwala artyście drążyć zarówno temat - coraz to inaczej opowiadać anegdotę, wydobywać gdzie indziej pominięte szczegóły, odmiennie rozkładać akcenty-jak i rozwijać i zmieniać materię obrazu.

W jego obrazach znajdziemy ład i dyscyplinę, jasno sprecyzowany artystyczny zamysł i konsekwentną jego realizację. Możemy się zastanawiać, na ile wynika to ze szczególnej osobowości malarza, na ile z zaplecza, jakie stanowi tradycja rosyjskiego akademizmu. Z pewnością jednak na ostateczny kształt tego malarstwa rzutuje fakt, iż wyrosło z zainteresowania wielkoformatowymi realizacjami malarstwa naściennego. Zapewne stąd właśnie wywodzi się szczególna umowność przestrzeni, w której pejzaż nie naśladuje przyrody, architektura tworzy miasto, lecz żadnego nie odwzorowuje, wnętrza są dynamiczną strukturą zaludnioną przez jego mieszkańców. Z powodu tej umowności sceny rozgrywające się na obrazach otrzymują wymiar uniwersalny, pobudzający do refleksji nad sensem ludzkiej egzystencji."

Halina Kołba

 

pix

Iwan Kulik urodził się w 1959 roku na Ukrainie. W latach 1983-1989 studiował architekturę wnętrz i malarstwo monumentalne w Instytucie Sztuk Użytkowych w Charkowie. W 1990 roku przyjechał do Polski i osiedlił się w Warszawie. Dominującą część jego twórczości stanowią obrazy olejne, które łączą się w cykle tematyczne. Najważniejsze z nich to cykle inspirowane wielkimi postaciami historii i sztuki , nastrojem miejsc , portrety.

Swoistym wkładem polskim w twórczość Iwana Kulika jest postać Stańczyka, któremu poświecił znakomitą część swoich obrazów. Od 2001 roku artysta tworzy także gwasze związane tematycznie z wybitnymi dziełami literackimi. Pierwszym utworem, który go zainspirował był "Mistrz i Małgorzata". W tym cyklu powstało około 700 gwaszy, z czego 125 zostało wykorzystanych w wydawnictwach galerii "Adi Art" , a około 90 w pięknym wydaniu "Mistrza i Małgorzaty" (wydawnictwo MUZA , wyd. I 2003, wyd. II 2004). W latach 2003-2004 powstał kolejny cykl: "Folwark zwierzęcy". Obecnie artysta pracuje nad "Don Kichotem".

Pierwsza wystawa indywidualna prac Iwana Kulika w Polsce odbyła się w 1991 roku w gmachu Sejmu RP. Od tego artysta miał kilkanaście wystaw indywidualnych, głównie w Warszawie, Łodzi i Sopocie, a także w Wiedniu . W 2001 roku Iwan Kulik został zaproszony przez znaną włoską winnicę Cormons do zaprojektowania etykiety na "Vino della Pace". Obrazy olejne i gwasze, których podczas pobytu artysty w Polsce powstalo około 4000, znajdują się w rękach kolekcjonerów prywatnych na całym świecie.

Więcej informacji o artyście znajdą Państwo na stronie: http://www.iwankulik.pl

 

iwan kulik bwa olsztyn

iwan kulik bwa olsztyn

iwan kulik bwa olsztyn

iwan kulik bwa olsztyn

 

   
 
pixel image Wernisaż wystawy - 26 marca 2009 godz. 17.00
pixel image Zamknięcie wystawy - 3 maja 2009 r.