Andrzej Samulowski - malarstwo Michał Sawaniuk - malarstwo

 

 

 

Michał Sawaniuk (1938 - 2003) - malarstwo

Wernisaż wystawy: 4 lutego 2010, godz. 17.00
Zamknięcie wystawy: 14 marca 2010 r.

MICHAŁ SAWANIUK

Artysta malarz i pedagog. Związany od młodości z Olsztynem i jego środowiskiem artystycznym, ma w swoim dorobku dwadzieścia pięć wystaw indywidualnych oraz udział w trzydziestu dwóch wystawach zbiorowych prezentowanych w kraju i za granicą m.in. w Kaliningradzie -1968, Kopenhadze -1976, Wielkiej Brytanii - 1977-79, w Dusseldorfie -1978, Hamburgu -1979, Heide -1986, Offenburgu - 1997.

Urodzony w 1938 roku w Lidzie na Nowogródczyźnie. Absolwent Liceum Pedagogicznego w Bartoszycach, później Studium Nauczycielskiego w Olsztynie. Studia artystyczne odbył na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, uzyskując w 1967 roku dyplom z malarstwa w pracowni prof. Stanisława Borysowskiego. Po studiach wrócił do Olsztyna i podjął pracę w Studium Nauczycielskim na Wydziale Technicznym, prowadząc zajęcia w zakresie artystycznej obróbki drewna, gdzie pracował do czasu likwidacji SN w 1969 roku.

Przez 21 lat pracował jako artysta plastyk, podejmując się różnych prac zleconych. Organizował własną pracownię ceramiczną oraz współpracował z Cepelią, tworząc przedmioty użytkowe.

W 1990 roku podjął pracę w Wyższej Szkole Pedagogicznej na stanowisku starszego wykładowcy, prowadząc zajęcia z rzeźby. Po uzyskaniu kwalifikacji I stopnia - doktoratu, z zakresu malarstwa w gdańskiej ASFJ pracował jako adiunkt w Katedrze Malarstwa na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie. W 2003 roku uzyskał kwalifikacje II stopnia.

Malarstwo Michała Sawaniuka inspirowane jest związkiem z naturą. To ona jest źródłem filozofii, marzeń i przeżyć Autora. Artysta wykorzystywał w swych pracach element dekoracyjności motywów pochodzących z obróbki ceramiki, takich jak struktura spękanej powierzchni.

W odrealnionym krajobrazie podstawowym elementem jest motyw drzewa - symbolu życia i siły. Samotne lub w grupach, często zagubione w nieprzychylnym im otoczeniu, na wiotkich, delikatnych pniach, rozrastają się w bujne korony o nienaturalnych kształtach. Artysta często stosuje barwy czyste i agresywne, tworząc budowane kontrastami barw kompozycje pejzażowe.

Na podstawie tekstu z katalogu wystawy.

 

michał sawaniuk bwa olsztyn

Zmierzch nad Jez. Krzywym
2001

 

michał sawaniuk bwa olsztyn

Czerwone kwiaty
2001

 

michał sawaniuk bwa olsztyn

Kot Henio na tle lasu
2001

 

pixel image Zdjęcia z Wernisażu

samulowski sawaniuk wystawa galeria bwa olsztyn

samulowski sawaniuk wystawa galeria bwa olsztyn

samulowski sawaniuk wystawa galeria bwa olsztyn

samulowski sawaniuk wystawa galeria bwa olsztyn

   
 
pixel image Wernisaż wystawy: 4 lutego 2010, godz. 17.00
pixel image Zamknięcie wystawy: 14 marca 2010 r.